cesty...

cesty...

sobota 22. února 2014

Jak si správně čistit zuby?

Ilustrační foto. Zdroj: www.sxc.hu

Víte JAK a ČÍM si správně čistit zuby? 

Pokusím se vám dát rychlokurz, který stručně shrnu do pár bodů.
Jelikož  jsem měla denně na očích zuby lidí různého věku, jsem s politováním hodná konstatovat, že nezáleží na věku – neboť ať děti tak důchodci nezvládají základní pravidla zubní /ústní/ hygieny.


Rozhodla jsem se vás tedy alespoň informovat a základ vysvětlit.

Takhle NEMÁ vypadat váš kartáček. Zdroj: www.sxc.hu

Co k tomu potřebujete?


A) potřebujete správný kartáček – CURAPROX super soft – měkké štětiny, českou levnější alternativou tohoto kartáčku je SPOKAR super soft. Pokud se štětiny roztřepí, je třeba kartáček vyměnit. Zpočátku se vám to asi stane, lidé jsou zvyklí na kartáček tlačit. Co si ovšem většina populace neuvědomuje, zuby se nečistí silou a tvrdostí stětin. Záleží na počtu štětin v kartáčku a na frekvenci a počtu tahů, kterými zuby přečistíme.

B) mezizubní kartáček – pochopitelně je několik velikostí, GUM světle zelený (menší), tmavě zelený (větší), to jsou v podstatě jednorázové kartáčky z papíru a gumy. Nebo se dají pořídit od CURAPROXU, tam už je velký výběr velikostí, barev a podobně.

C) mezizubní nitvoskovaná je potřeba, aby snáze proklouzla mezi zuby. Fluorovaná, protože pomůže ochránit mezizubní prostory od kazu. Zubní nit je správné použít alespoň 3x týdně a mezizubní kartáček alespoň jednou denně.

Elektrický kartáček také není vhodný. Zdroj: sxc.hu

D) pasta – nejlépe ELMEX, pro bezproblémová uživatele. Pro uživatele homeopatik už ji dělají i bez mentolu. Ale jinak pokud vyloženě netrpíte paradentózou, na pastě až tolik nezáleží. A je potřeba varovat, že i u lidí, kteří paradentózu mají je vhodná návštěva zubaře a konzultace s ním, jestli je zrovna pro váš chrup ta pasta vhodná. Mnoho lidí s paradentózou, totiž tuto pastu používá, naordinuje si ji samo, ale už jim nedochází, že jak stahuje dáseň k zubním krčkům, tak sice dásně nekrvácí, ale hromadu bakterií účinky pasty uzavřely v dásni.

E) ELMEX GEL – jednou týdně se nanáší na řádně vyčištěné zuby – mineralizuje sklovinu a brání kazům, počáteční kazy dokáže mineralizovat a zastavit. Dobré je tento zvyk si ustálit třeba v neděli.  Pravda, je že tento gel něco stojí, ale považte, používá se jednou týdně a dává se ho méně než hrachová kulička, takže opravdu vydrží.
Ústní voda je v podstatě zbytečná, některé dokonce rozežírají zubní sklovinu. A pokud si nevyčištěná ústa se zubním plakem vypláchnete ústní vodou, dokonce vám to urychlí proces tvorby zubního kamene.

Takto také NEMÁ vypadat váš kartáček. Zdroj: www.sxc.hu

Chrup je třeba správně čistit, úhel kartáčku s dásní by měl být asi 45 stupňů a na jednom místě provést alespoň 15 tahů. Zuby je pochopitelně nutné čistit z obou boků a i na žvýkací ploše. Pro detailisty, ano i přední horní a dolní zuby je potřeba čistit jakoby zezadu.
Pokud by Vás pochopitelně zajímalo do detailu, jak na to, tak je vhodné vyhledat dentální hygienistku a domluvit si návštěvu.

Péče o dětský chrup je v čištění stejná. Ovšem existují dětské kartáčky CURAPROX. Jejich velikost je přizpůsobená dětskému chrupu. Pasty pro děti rovněž vyrábí elmex a jsou odstupňované podle věku.

Snad jsem vás moc nezdržela, něčemu jste se přiučili a přeju pěkné zdravé zuby. Protože pokud se o ně nebudete starat, dopadnete takto nebo hůře.

RTG snímek. Zdroj: www.scx.hu


Žádné komentáře:

Okomentovat